KAFFEKANNA, silver, troligen Charles Wright, London, 1771.

Päronformad, på rund fot med sneda godroner. Gjuten, bladornerad pip. Livet med
driven dekor av lagergirlander. Svängt trähandtag. H 29.

Detta föremål visas under perioden 24-26 Mars på Antik & Kuriosa mässan i Kista.
Monter: F06a

Slitage, smärre bucklor.

Lähtöhinta
10 000 SEK