SPEGEL, gustaviansk, sent 1700-tal.

Hallstämplad Norrköping, stämpelsign Anders Carlsson, verksam 1772-1801. Rektangulär förgylld träram, uppsvängt, genombrutet krön med voluter, festoner, urnor, krönande vasakärve. Nedtill avslutade med girlander och medaljong. Fasettslipat, delat, gammalt glas. Ursprungligt bakstycke. H 110, b 45.

Skador, mindre dekordelar saknas nedtill. Slitage.

Lähtöhinta
10 000 SEK