BYRÅ, sengustaviansk, provinsarbete, 1700/1800.

Alm, infällningar. Skiva med rutmönster, tre lådor. Sneda kanter med meanderbård. Två nycklar medföljer. Beslag i mässing. L 110 B 57 H 86. Nyckel finns.

Slitage, maskstungen, skador, sprickor, fläckar, fanerskador, senare lås, klisterlådbottenskydd, beslag med skador, slagna lådfronter. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
8 000 SEK