KAFFE- SAMT TESERVIS, 50 delar, porslin, "Crysanthéme", Rosenthal, 1900-talets första hälft.

Floral dekor med guldkant. 10 tekoppar med fat, 9 kaffekoppar med fat, 12 mockakaffekoppar med fat, tekanna, kaffekanna, mockakaffekanna, tillbringare, varmvattenkanna, gräddkanna, sockerskål med lock, kabaré med skål, marmeladburk med lock, underlägg, kakfat, 6+5 assietter. 12 genombrutna assietter "Moliére" resp vas "Cäecilie" medföljer.

Slitage, nagg, några delar med sprickor.

Lähtöhinta
1 500 SEK