PARTI BOKBAND, 10 st, mest Hedbergband, sent 1800- till 1920-tal.

Halvfranska rikt präglade och förgyllda band varav flera etikettmärkta Gustaf Hedberg. Bla "Revolutionsbryllup" av Sophus Michaëlis, "Aristophanes Fåglarna". Helfranskt skinnband med guldpräglad dekor, försättsblad med broderat motiv, guldsnitt. Innehåll med handskrivna citat.

Slitage.

Alkuperä - Provenienssi

Flera har tillhört skådespelerskan Ebba Rudbeck.

Lähtöhinta
1 500 SEK