PARTI MINIATYRBÖCKER, 21 st, 1700-1900-tal.

Mest halvfranska skinnband. Bla "Le Petit Echo de Momus" 1816. "Kleine print Bybel" med ca 84 gravyrer, ca 1750. "Petit Paroissien de la Jeunesse" Paris ca 1840. "Small Rain upon the Tender Herb". "Holy Bible" rikt dekorerat band med förgyllning. "The bokk of Common Prayer" i skinnband med stämplad silverplakett Birmingham 1939. Shakespeare: 5 vol med stämplade silverplaketter på pärmen, Birmingham 1904.

Slitage, ej genomgångna.

Alkuperä - Provenienssi

Bla Thore Virgin.

Lähtöhinta
1 500 SEK