240834

CLOISONNÉ, 6 vaser, rökelsekar, fat, Kina samt 6 moccaskedar, förgyllt silver, Danmark, 1800-1900-tal.

Opak och translucid emalj. Dekor i form av drakar, fåglar och stiliserade växtmotiv. H 6-16, diam 9 resp 10,5. Skedar förgyllt silver, Egon Lauridsen, Danmark, Skaft med dekor av fyrklöver mot emaljfond i olika färger. L 10.

Slitage. Skador. Bucklor. Mindre emaljbortfall. Krackelyr. Skedar med mindre slitage. En med emaljskada med retusch.

Lähtöhinta
1 500 SEK