HÄNGSKÅP, allmoge, Järvsö, Hälsingland. 1800-talets första hälft.

Polykromt bemålad. Dörrlucka med bakomliggande hyllinredning. Två lådor nertill. L 93, b 37, h 94. Nyckel finns.

Slitage. Delvis kompletterad. Låda med senare bemålning. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
4 000 SEK