BRÄNNVINSSKÅL, silver, Pehr Palm, verksam 1807-1820 i Hudiksvall. Vikt ca 100 gram.

Rundad med två uppsvängda och genombrutna handtag, rund fot. Svisselerad delvis förgylld floral dekor. Diam 13, h 11.

Slitage, bucklor, foten sned, ett handtag med lagning, graverade initialer.

Lähtöhinta
10 000 SEK