242012

BROSCH, silver med turkoser och orientaliska pärlor, 1800-tal.

Porslinsmedaljong med motiv av putto. Krönande bandrosett. Baksidan med gömma för hårlock. H 5.

Slitage. Omarbetad med senare nål. Enstaka pärlor saknas. Enstaka turkoser med nagg, en utbytt.

Lähtöhinta
2 000 SEK