BÖCKER, 2 st sambundna, "Helicons blomster" av Lucidor, "Hercules" av Stiernhielm. Stockholm 1688 resp Strängnäs 1703.

Helfranskt samtida skinnband. Helicons blomster med illustrerad titelplansch resp avslutande minnesvers av N. Keder.

Slitage, ej genomgången.

Alkuperä - Provenienssi

Friherrliga ätten von Düben enligt exlibris.
Bengt Fredins samling.

Lähtöhinta
5 000 SEK