BOK, "Admirandi Archimedis Syracusani monumenta omnia..." red av Francisci Mavrolici, Panormi 1685.

Helfranskt skinnband med präglad och förgylld ryggdekor mellan upphöjda bind. Titelbladet med text i rött och svart samt vapenbild i träsnitt.

Slitage, ej genomgången.

Alkuperä - Provenienssi

Bengt Fredins samling

Lähtöhinta
10 000 SEK