VÄGGLAMPA, modell 2565, Josef Frank Svenskt Tenn.

Mässing. Två svängda ljusarmar samt reflektorplatta. Josef Frank ritade vägglampa 2572 för sitt eget företag Haus & Garten i Österrrike, på 1920-talets slut. H 20, b 33.

Smärre bruksslitage. Ej funktionstestad.

Lähtöhinta
1 500 SEK