PARTI PORSLIN, 5 delar, Kina, 1700/1800-tal.

Teburk med dekor av flodlandskap i underglasyrblått. H 11. Fat med dekor i underglasyrblått resp famille rose. Diam 15 resp 16. Skålar i underglasryrblått resp imari. Diam 12 resp 14.

Ett fat, teburken och mindre skålen med spricka. Ett fat med lagning.

Lähtöhinta
2 000 SEK