BÄGARE, silver, Lorens Stabeus, verksam i Stockholm 1745-1778. Vikt ca 140 gram.

Trumpetformad sk skrammelbägare med tre vidhängande ringar, dekorbårder, rund fot med tre tassfötter och dekor av maskaroner. H 12.

Slitage, repor.

Lähtöhinta
10 000 SEK