BÄGARE, 4 st, silver, bl a Jöns Spongberg, Gränna 1765. Tot ca 245 g.

Johan Söderdahl, Söderköping 1779, Johannes Lyberg, verksam 1788-1823 i Ulricehamn, Sven Petter Dahlgren, Uppsala 1848. Trumpetformade på fot, tre med svisselerad floral dekor. H 8,5-11,5.

Slitage, bucklor, graverade initialer. Ulricehamnsbägaren med lagning.

Lähtöhinta
12 000 SEK