DOSA, keramik, Kina, Yung-Chêng (1723-1735). Utställd på Borås Konstmuseum, "Mittens Rike, 1985". samt VAS, turkos.

Grå glasyr. Diam 6.5.
Vas, grönblå glasyr. H 13.

Glasyr med krackeleringar. Nagg på fotring samt på vashalsen.

Näyttelyt

Borås Konstmuseum, "Mittens Rike, 1985".

Kirjallisuus

En unik exposé av 4000 års konst och konsthantverk från Kina. Borås Konstmuseum, Ming Tz'u, Kulturnämnden. Sidnr 136, objektsnr 500.

Lähtöhinta
4 000 SEK