LJUSKRONA, sengustaviansk stil. 1800/1900-tal. H ca 86.

Behängd med prismor. Blå glasskål. 6 ljusarmar formade som femmor. Nedtill dekor i form av ekollon.

Dragen el. Ej funktionstestad. Glasskål saknar 3 st hänganordningar (utav 6). Slitage. Enstaka utbytt prisma, mindre renoveringar.

Lähtöhinta
3 000 SEK