SVEPASKAR, 2 st, allmoge, daterade 1808 samt 1847.

Två svepaskar i olika storlekar. Oval form.
Bemålad i rött vit text MLAD 1847. L 44, B 24, H 13.
Bemålad i grönt med årtal 1808. Polykromt mönster. L 35, B 19,5, H 12.

Bruksslitage, sprickor.

Lähtöhinta
1 500 SEK