UPPSATSSKÅL, silver, nyrokoko, bl a Gustaf Möllenborg, Stockholm 1842 resp -47. Vikt ca 1031 g.

Skålfat med konturerad och genombruten kant, underdel med balusterformat ben på rund fot med fyra tassfötter. Otydlig mästarstämpel på foten av annan Stockholmssmed. Diam 35, h 23.

Slitage, smärre bucklor, skål och fot av olika mästare.

Lähtöhinta
5 000 SEK