SKULPTUR/LJUSSTAKE, metall, jugend, Tyskland, tidigt 1900-tal.

Grönmålad metall. Kvinna håller en tratt, ljuspipan, placerad över en sittande man. Plats för en tändsticksask under pallen. Märkt under Ges.gesch. Georg Leykauf Nürnberg. Tratten märkt CEHT ZUENDEDER VERSTAND. H 25.

Smärre slitage. Repor. Färgbortfall.

Lähtöhinta
1 200 SEK