SERVISDELAR, 16 st, porslin. Kina, Qing dynastin. Qianlong (1736-95).

Kompaniporslin med blomsterdekor i underglasyr blått. 11 mattallrikar, diam 23,5, 2 djupa tallrikar, diam 22,5, stekfat l 39, fat diam 32 och såssnipa, l 23.

Nagg, glasyrmistor. Enstaka hårsprickor. 2 tallrikar med lagningar.

Lähtöhinta
8 000 SEK