BYRÅ, art deco, SMF (Svenska möbelfabriken), 1930-tal.

Betsad björk. Tre lådor. Intarsiadekor i form av meanderbård och stiliserade liljor. Runda metallbeslag. Nedåt avsmalnande ben. L 102, B 48, H 75. Nyckel finns.

Slitage. Repor. Smärre nötmärken.

Lähtöhinta
4 000 SEK