BYRÅ, art deco, SMF (Svenska möbelfabriken), 1930-tal.
Betsad björk. Tre lådor. Intarsiadekor i form av meanderbård och stiliserade liljor. Runda metallbeslag. Nedåt avsmalnande ben. L 102, B 48, H 75. Nyckel finns.
Slitage. Repor. Smärre nötmärken.
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?