PARTI PORSLIN, 3 delar, porslin, Kina, 1700-1800-tal.

Vas kopp samt fat. Med dekor i underglasyrblått, kryddfat samt kopp med bataviaglasyr, vas med figuraldekor. L 10,5, h 4 resp 14.

Samtliga med mindre slitage. Vas med genomgående bränningsspricka i botten samt fotnagg.

Alkuperä - Provenienssi

Kryddfat med etikett Nils Nessim Antiquities.

Lähtöhinta
1 500 SEK