URNA, gjutjärn, "Snäckurnan", Olof Hult, Näfveqvarns Bruk.

Oval form med dekor av vågband. Signerad OH på livet. L 60, h 20. Modellen visades på världsutställningen i Paris 1925 utanför den svenska paviljongen. Den kallas "Lantlig" när den ritades med bytte namn till"Snäckurnan" när den kom i produktion.

Omfattande rost, slitage. En hänkel saknas.

Lähtöhinta
5 000 SEK