SALSSKÅP, rokoko, mellaneuropa 1700-talets andra hälft.

Fanerat med bl a valnöt och plommon. Intarsiadekor med tulpaner. Uppsvängt krön med skuren dekor. Svängda sidor. Överdel med två dörrar, flankerande pilastrar med korintiska kapitäl. Nederdel med sex lådor. Svängda ben. L 170, b 66, h 235. Nyckel finns.

Delbart i underskåp, sidor, dörrar och krön. Renoverat och kompletterat. Slitage, smärre skador och sprickor. Smärre dekordelar i krönet saknas. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
30 000 SEK