GOLVSPEGEL. Nyrokoko. 1800-talets andra hälft.

Förgylld och bronserad, svängt krön med genombruten pastellagedekor av rocailler, akantusblad och blommor, glas flankerad bladstav, avslut med pastellagedekor av akantusblad. H 270.

Slitage. Skador. Sprickor. Anlöpningar. Färgbortfall. Maskstungen. Senare bakstycke. Glas med anlöpningar och ställvis skadad foliering.

Lähtöhinta
8 000 SEK