SOPPTERRIN, porslin, Meissen, Marcolinis period, omkring 1800.

Oval form med uppsvängda hänklar, toppigt lock med senare metallknopp. Polykrom målad blomdekor. L 35.

Slitage, lockets ovansida med obetydlig nagg.

Lähtöhinta
5 000 SEK