PIPBORD med 9st PIPOR, 1800/1900-tal.

Halvmåneformat bord med mahognyfanér. Skivan med försänknigar för pipor, i bakkant upphöjt stöd. Raka, nedåt avsmalnande ben. L 75, b 37,5, h 76 (exkl stöd). Pipor av olika typ, olika material, bl. a. silver, trä samt ben. Pipsakft av olika träslag samt metall. L 15-90.

Bordet med slitage samt repor. Smärre skador. Piporna ej genomgångna. Generellt slitage och skador.

Lähtöhinta
4 000 SEK