HÖRNSKÅP, gustavianskt provinsarbete. 1800-talets första hälft.

Vitmålat med turkosa detaljer. Välvd front, kannelerad dörr med dekor i form av romb. Invändig hyllinredning i turkos färg. Kannelerade, nedåt avsmalnande ben. L 71, b 45, h 117. Nyckel finns.

Senare bemålning. Skador på övre hänglåset och dörren vid hänglåsets fäste. Hårdare slitage, och skador.

Lähtöhinta
2 500 SEK