PARTI ASKAR 3 st, samt PLUNTA, trä och näver, 1700-1800-tal.

Pluntan i näver och trä. Märk med ägarmärken. Årtal 1771 och 1859. B 9, H 16.
Ask i näver med trälock med läder handtag. Märkt under med AHS 1877.H 11, B 9.
Oval ask i trä. L 14, H 6.
Oval ask i näver och trä. Skuren dekor på locket. B 12, H 7.

Bruksslitage. Nött. Pluntan utan pip.

Lähtöhinta
1 200 SEK