SÅSSNIPA, vapenporslin, Schwartzburg-Sondershausen, 1800-talets första hälft.

Snipa med avslutande svanhuvud, vapendekor med dubbelörn, det furstliga vapnet Schwarzburg-Sondershausen. H 20.

Slitage på förgyllning. Nagg på fotring.

Alkuperä - Provenienssi

Enligt uppgift prins Günther av Schwarzburg-Sondershausen.

Lähtöhinta
2 000 SEK