FIGURIN, porslin, Meissen. Sign A. Struck samt blindstämpel, Weifs. 1900-talest början.

"Münchhausen". Bemålat porslin i form av man ridandes på kanonkula. Monterad på träsockel. H 38,5.

Hårpiskan avbruten och medföljer. Slitage på sockeln, smuts. Lagning på rockens nedre kant. Smärre färgrester på vänster armbåge.

Lähtöhinta
15 000 SEK