SOFFBORD, "Triva Dura" (579-serien), Algot Törneman och David Rosén för Nordiska Kompaniet, 1950/1960-tal.

Rektangulär emaljskiva dekor i form av kvadrater i blå nyanser mot svart botten. Underrrede i teak. Brickmärkt. L 136, B 56, H 48.

Slitage. Repor. Fläckar. Delvis blekt underrede.

Lähtöhinta
2 000 SEK