SEKRETÄR, rokoko, 1700-tal.

SEKRETÄR, rokoko, 1700-tal.

Sekretär med snedställd skrivklaff med bakomliggande skrivinredning. 3 lådor i sargen. Snedställda intarsiainlägg. Mässingsdekor. Franskinspirerad. Svängda ben. Lådor i furu. L 84, B 47, H 93. Nyckel finns.

Hänge till höger övre låda/insida fattas. Slitage. Fanérskador. Lös mässings dekor. Maskstunget. Märken och repor. Nedre delen av höger bakben bytt. Ett drag handtag inuti saknas. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
20 000 SEK