SOFFBORD, "Triva Dura" (579-serien), Algot Törneman och David Rosén för Nordiska Kompaniet, 1968.

Sign "P Törneman 1968".
Stomme i valnöt, ritad av David Rosén.
Emaljsskiva med mönster "Röd kvadrat", ritad av Algot "P" Törneman. L 120, b 65, h 52.

Bruksslitage, fläckar, repor. Något instabilt.

Lähtöhinta
2 000 SEK