SOFFA MED FÅTÖLJ, design Nanna Ditzel 1950-tal, för A.P Stolen/Anker Petersens Möbelfabrik.

Blå filtklädsel. Soffans l 133.

Bruksslitage.

Näyttelyt

Designades 1953 och ställdes ut första gången på "Kunsthåndvaerkets Forårsudstilling" 1954.

Lähtöhinta
8 000 SEK