KANNA, fajans, troligen Holland, sent 1600-tal.

Balusterform med svängt handtag av tenn, dekor av figurscen i underglasyrblått. H 21.

Sjöfynd med hårt slitage, krackelyrer, sprickor, anlöpningar, skador, handtaget sekundärt men från tiden, locket skadat och medföljer.

Alkuperä - Provenienssi

Fynd från tremastade flöjten Jutholmsvraket, Dalarö. Förlist ca 1700. Ur dykaren och upphittaren Sven Johanssons samling.

Lähtöhinta
1 500 SEK