BÄGARE, stengods, troligen Tyskland, 1600/1700-tal.

Saltglaserad på fot med två handtag. H 11.

Sjöfynd med slitage, smärre nagg.

Alkuperä - Provenienssi

Fynd från Stockholms skärgård. Ur dykaren Sven Johanssons samling.

Lähtöhinta
1 200 SEK