SKRIVSKÅP, 1700-tal.

SKRIVSKÅP, 1700-tal.

Skrivskåp med över- och underdel. Överdel med brutet krön. Skuren dekor. Två dörrar med bakomliggande hyll- och lådinredning. Underdel med skrivklaff med inredning. 4 lådor i sargen. Mässingsbeslag. Något svängd front.
Nyckel finns till ett litet skåp på insidan av överdelen. De andra nycklarna saknas. L 111. B 60, H 244. Nyckel finns.

Bruksslitage. Smärre märken och repor. Lös list på sidan av krönet. Skador i fanéren. Sprickor. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
15 000 SEK