DRYCKESKANNA, silver, barockstil, Möllenborg, Stockholm 1907. Vikt ca 1200 gram.

Cylinderform med dekor av beraintyp, locket med avgjutning av medalj med Konung Karl XII:s porträtt. Kulknopp, svängt handtag, tre kulfötter. H 21.

Slitage, repor.

Lähtöhinta
7 000 SEK