TORAPEKARE, silver, Kiev 1873. Ca 21 g.

I form av pekande hand, skaftet med dekor av Menoraljusstaken samt Davidsstjärnan, avslut i form av genombruten kula med dekor i form av infattad caboshonslipad onyx, krönt av lejonhane. L 16.

Slitage, bucklor.

Lähtöhinta
2 000 SEK