LJUSKRONA, Sengustaviansk stil, 1900-tal. H ca 95.

6 ljusarmar. Stomme i mässing behängd med bl a ovala- samt droppformade prismor, bl a i form av girlander. Plym med hängande prismor. Maskaroner i form av lejonhuvud. Koboltblå glasskål med bronserad pinjekotte i mitten. Elektrifierad.

Smärre bruksslitage.

Lähtöhinta
8 000 SEK