Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Japanese Prints & Works of Art – Winter edition F706
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
Layered Living E1282
Huutokauppa:
Statement Pieces – Lighting E1270
Huutokauppa:
Paavo Tynell "The elegance of light" E1280
Huutokauppa:
The Collector’s World – Part One E1312
Huutokauppa:

SKÅLAR, 3 st och VAS, stengods, Berndt Friberg, Gustavsberg studio, 1954-1976.

Harpälsglasyrer i brunt, orange och gult. Signerade Friberg med studiohanden samt 1976, otydlig årsbokstav, y, respektive c. Höjd 5-8 cm, skålarnas diameter 12-16 cm.

En med nedslipad fotring. Bruksslitage.

Alkuperä - Provenienssi

Samling Jonason. Ulla och Curt Jonasons samling av svensk 1900-tals keramik. Bukowskis, Stockholm, auktion H033.

Lähtöhinta
5 000 SEK