BESTICK, 18 delar, silver, flertal mästare, bl a Gustaf Israel Lyberg, Eksjö. 1800-tal. Vikt (exkl knivar) ca 717 g.

Även Erik Gustaf Bursell (1814-1830 (1836)) Jönköping 1831, knivar med rostfria blad.

En kniv saknar stämplar, graverade initialer, bucklor, repor, slitage.

Lähtöhinta
3 000 SEK