SALSSKÅP, barock, 1700-tal. Europa.

Fanerad med bl a valnöt, delvis betsat. Profilerat utskjutande krön, baldakinklädd kartusch med figurer, dörrpar med bakomliggande senare hyllinredning, låda i bottendel. Dörrar, krönt av krona, och hörn med skuren dekor med bl.a namngivna apostlar; S:t Petrus, S:t Markus, S:t Simon, S:t Paulus mfl, bladverk m m. L 259, b 120, h 262. Nyckel finns.

Maskstunget, smärre slitage och fanérskador. Sprickor. Vänstersidan har faneret rest sig, smärre delar saknas. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
25 000 SEK