LJUSKRONA, 1900-talets första hälft. H ca 110.

S.k Maria Theresia typ. Mässingstomme klädd i glas, behängd med lövformade samt dropformade prismor. Dekorerad med glasblommor. 8 ljusarmar. Elektrifierad.

Slitage. Fåtal prismor saknas. Ej funktionstestad.

Lähtöhinta
8 000 SEK