PARTI BESTICK, 9 delar, silver, 1700-1900-tal. Tot vikt ca 420 gram.

Bålslev med svarvat mahognyskaft, London 1745, 3 ströskedar varav en stämplad Pehr Blommert, Gävle 1827, 2 tesilar, såsslev, sockertång, saltsked. L 11-36.

Slitage. Några med graverade initialer. Bålsleven med lagning vid skaft samt möjligen något senare träskaft.

Lähtöhinta
1 500 SEK