TEKANNA, silver, St Petersburg, Empire, 1800-talets början, ca 650 g.

Otydl årsstmpl. Invändigt förgylld, delvis godronnerad. Lockknopp och handtag i ben. H 15.

Bruksslitage, invändig beläggning, sprickor i ben och handtaget med lagning.

Lähtöhinta
4 000 SEK